Dlaczego żegluga ródlądowa

Transport Rzeczny Naqtura 2000

PODPISY/UTERSCHRIFTEN

 

Otwarcie śluzy na stopniu wodnym Malczyce

2018-06-05

Wczoraj, tj. 04.06.2018 r. o godz. 11.00 odbyła się oficjalne otwarcie śluzy na stopniu wodnym Malczyce. Było to bardzo ważne i długo oczekiwane wydarzenie dla żeglugi śródlądowej. Mimo nie zakończenia w pełni budowy stopnia wodnego marynarze mogą już korzystać ze śluzy i lepszych warunków nawigacyjnych na 18 km odcinku Odry. Z pewnością przyjdzie jeszcze czas na uroczyste fetowanie inwestycji po oddaniu całego stopnia wodnego do użytku. To całkiem robocze wydarzenie, bez rozsyłania uroczystych zaproszeń, uświetniła wizyta Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pana Marka Gróbarczyka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Krysztofa Kozłowskiego, Wojewody Dolnośląskiego Pana Pawła Hreniaka, posłów Ewy Szymańskiej i Jerzego Materny oraz przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, samorządów lokalnych, Policji i in.

Oczywiście nie wszyscy, z różnych powodów, mogli skorzystać z zaproszenia na uroczystość. Do ostatniej chwili nie wiadomo było czy będzie prezes Rady Kapitanów pan Czesław Szarek. Pomimo zaproszenia nie obecni byli prezes Stowarzyszenia Absolwentów TŻŚ Waldemar Rybicki oraz redaktor portalu Żegluga wczoraj dziś i jutro Andrzej Podgórski czy Starsi Braci Bractwa Mokrego Pokładu: Zbigniew Priebe i Władysław Wąsik.

Jednak każdy z nieobecnych wysłał swoich przedstawicieli i tak Stowarzyszenie Absolwentów TŻŚ reprezentowali nasi profesorowie Jerzy Bartoszek i Henryk Pierchała, portal żeglugowy Janusz Fąfara z żoną, Bractwo Mokrego Pokładu: nestor Jurek Onderko, Stanisław Kwiecień, Józef Kaczmarek, Wojciech Kato, Jacek Małota.

Minister Marek Gróbarczyk podkreślił, że dokończenie tej „mitycznej inwestycji" staje się symbolem zmiany w podejściu do inwestycji w żegludze śródlądowej w Polsce. Projekt budowy stopnia wodnego na Odrze w Malczycach na Dolny Śląsku powstał po powodzi w 1997 r. Potem przez kolejnych 20 lat inwestycja nie mogła się doczekać dokończenia, a jej koszt wzrósł trzykrotnie z 350 mln zł. Dopiero obecny rząd w latach 2016-17 znalazł środki i dokończył budowę. „Dokończeniem tej inwestycji na stopniu wodnym w Malczycach otwieramy nowy etap w inwestycjach, otwieramy nowe wrota w żegludze śródlądowej"- powiedział minister Gróbarczyk. Dodał, że równie ważne jest, by Odrzańska Droga Wodna miała kontynuację w postaci kolejnych inwestycji.

Stopień wodny Malczyce zlokalizowano na prawym brzegu Odry w 300 km, naprzeciw wsi Rzeczyca, ok. 5 km powyżej miejscowości Malczyce. W ramach inwestycji powstał trzyprzęsłowy jaz klapowy o długości 75 m i jaz stały o długości 256 m. Zbudowano jednokomorową śluzę spełniającą parametry klasy Vb o długości 190 m i 12 m szerokości. Powstały przepławki dla ryb i elektrownia wodna, która zostanie uruchomiona w przyszłym roku. Będzie produkować energię 50 tys. Mwh. Stopień Malczyce zabezpiecza stopień w Brzegu Dolnym przed podmywaniem i utratą stateczności. Przywraca pierwotny poziom wód gruntowych i zapobiega przesuszaniu się przyległych terenów. Powstrzymane mają być też procesy erozyjne w korycie rzeki poniżej stopnia.Wróć

Kontakt
pl de en

Urząd Żeglugi Śródlądowej
we Wrocławiu

godziny pracy urzędu:
poniedziałek - piątek:
    godz: 800 - 1600

 tel.: 71 329 18 93
e-mail: urzad@wroc.uzs.gov.pl

Pobierz vCardNapisz do nasNapisz wniosek

adres: pl. Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław

konto nr

59 1010 1674 0011 0822 3100 0000

BIC/SWIFT: NBPLPLPW

IBAN: PL

NIP 895-18-30-432

Budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Piętro II

pok. 2149

Załogi i Statki

pok. 2150

Finanse i Administracja

pok. 2151

Nadzór nad Żeglugą

pok. 2153

Sekretariat

pok. 2154

Dyrektor

 

Mapka dojazdu

 


Strona urzędu żeglugi
Strona dziennika ustaw RP
Strona Monitora Polski
Strona biuletynu informacyjnego

Dla pracowników:

Copyright © 2011-2018 Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Created by: RED Software House | Agencja interaktywna Wrocław